Pokud hledáte ideální kaprový prut, určitě vám přijde vhod tento článek, kde rozebíráme všechny přednosti a radíme jak neprohloupit při jeho koupi.
Vždy bychom měli vycházet z toho, za jakých podmínek budeme lovit. Bereme tedy v potaz typ revíru, velikost a druh lovených ryb i ostatní specifika. Pokud se zaměříme přímo na lov kaprů a počítáme s pořádnými úlovky, budeme volit robustní dvoudílný nebo třídílný prut s pevnými spojkami, kvalitními očky a akcí odpovídající nejen délce náhozů, ale i předpokládanému razantnímu souboji s bojovnou rybou.
Tyto pruty mívají navíc ještě jednu rukojeť (podobně řešenou, jako tomu je u prutů surfových, určených pro nahazování v příboji), umožňující maximální odhoz i s poměrně těžkou zátěží, s těmito pruty lze dosáhnout skutečně nejdelších odhozů. Spojky jsou u nich často řešeny s pojistkou proti uvolnění a jsou poměrně dlouhé (320 až 360 cm), kromě odhození na velkou vzdálenost totiž tak umožní i spolehlivý zásek i s určitým průvěsem a případným průtahem vlasce. Každá spojka se pochopitelně může stát achillovou patou prutu, ovšem vícedílný prut je zase snadněji transportovatelný, vybíráme tedy podle svých možností.
Shimano Tribal TX1 12275 40 mm v neuvěřitelné řadě kaprových prutů Tribal TX1 pro sezónu 2016 v pozoruhodných cenových relacích nenajdete jediný ústupek od kvality a špičkových vlastností.…
Pro lov na velkou vzdálenost se používají často pletené šňůry právě proto, že u nich je průtažnost minimální a zásek tak bývá snadnější. U těchto prutů se používají poměrně velká očka, často s keramickou vložkou, usnadňující průchod vlasce a hodně záleží na dokonale hladkém povrchu blanku, na který se vlasec nebo šňůra nesmí lepit. Materiálem na tyto pruty je nejčastěji uhlíková vlákny, zaručující vysokou pevnost, odolnost a dokonalou akci. Tyto pruty patří mezi poměrně nákladné investice, ale specialisté - kapraři si vybírají ty opravdu nejlepší, vědí totiž, že se jim to vyplatí.
Tento plnohodnotný kaprársky prút je postavený na uhlíkovom blanku Tento plnohodnotný kaprársky prút je postavený na uhlíkovom blanku. Blank bol naprojektovaný s výrazným kónusom, čo ho jednoznačne…
Jsou o něco kratší a přitom se vyznačují poměrně tvrdou akcí, soustředěnou do špičky a horní poloviny blanku. Rukojeť bývá poměrně dlouhá, abychom se mohli při souboji do ryby pořádně opřít, vždyť velký kapr je skutečně silný a vytrvalý bojovník, který nám nic zadarmo nedaruje. Právě proto je třeba vybírat rukojeť nejlépe korkovou nebo ovinutou korkovou páskou, pěnové rukojeti nejsou vždy to pravé, záleží na použitém materiálu a zpracování. Šroubení by mělo být důkladné, aby byl naviják opravdu dokonale usazen.
Tyto pruty využijeme i pro lov dalších ryb na položenou, ať už je to chytání parem, úhořů či štik nebo candátů. Setkáme se nejčastěji s pruty z uhlíkových kompozitů, někteří rybáři se ale vracejí i k dutým laminátovým prutům v moderním provedení,zděděné štípané a bambusové pruty jsou vhodné spíš jako dekorace nebo pro příznivce rybaření v retro - stylu. V poslední době se ale znovu stavějí i moderní kaprařské pruty ze štípaného bambusu, které mají specifické vlastnosti a uhlíkovým prutům se svými parametry vyrovnají, ovšem jsou to zakázkové výrobky a bývají opravdu drahé, na rozdíl od běžných dostupných kaprařských prutů. Teleskopickým prutům věnujeme samostatný oddíl.
Tento typ kaprových prutů je poněkud měkčí a používá se především při lovu na menších revírech, kde nepotřebujeme tak daleko nahazovat a neočekáváme souboj s opravdu trofejními rybami. Umožňují vést souboj s rybou s dostatečným citem, což je zapotřebí především při použití jemného vlasce či šňůry i menšího háčku. Kapři se totiž (zejména na více frekventovaných soukromých revírech) naučí brzo rozeznat návazec a potom nezbývá, než sáhnout po jemnějším náčiní i za cenu rizika úniku ryby do vázky nebo déle trvajícího poměřování sil se zdatným šupináčem.
Grafitové pruty nejsou v této kategorii nijak drahé a hodně vydrží, lehčí prut dobře poslouží pro lov dalších druhů ryb na položenou, například cejnů, plotic, línů, tloušťů, podouství, candátů nebo okounů. Velkou výhodou jsou kvalitní očka s odolnou vložkou, vždy dbejme i na pevné uchycení navijáku. Náhoda dokáže být někdy pěkně zlomyslná a třeba právě ten největší kapr přijde na lehký prut, proto bychom výběr v žádném případě neměli brát na lehkou váhu.
Všeobecně bychom při výběru kaprového prutu měli zkontrolovat při nákupu kvalitu, pevnost a celkové provedení spojek, které budou často vystavovány náročným zkouškám, zkontrolujme i vyvázání oček a také to, zda sedí pěkně "v řadě za sebou", jinak bychom při nahazování měli o problém navíc.
K prutu bychom měli mít i kvalitní a spolehlivý vodotěsný obal nebo pevný tubus s oddělenými kapsami pro jednotlivé díly, mnohé obaly jsou vyrobeny i s návlekem na naviják, potom nemusíme celou sestavu při odchodu od vody pracně rozebírat. Prut bychom rozhodně neměli pokládat jen tak na zem nebo opírat o keř, zvolme vhodné vidličky, stojan nebo tripod, které se postarají o udržení prutu v požadované poloze.
Při výběru berme ohled i na své tělesné dispozice, výšku a fyzickou zdatnost, abychom byli při chytání opravdu v pohodě a využili vlastnosti prutu co nejlépe. Jakmile na kaprovém prutu objevíme závadu, odstraňme ji ihned nebo prut předejme odbornému servisu, jinak i drobnost se může stát příčinou zbytečných a jistě nechtěných komplikací. Naprasklý lak nebo poškozené šroubení lze včas opravit a prut tak může spolehlivě sloužit dál.
Pokud už staré pruty dosloužily nebo nesplňují naše požadavky, začněme si pomalu vybírat nové, rybařina jde mílovými kroky vpřed a u kaprařského sportu to platí dvojnásob.
Nový model třídílného kaprového prutu, pro lov na klasickou položenou s krmítkem i moderním způsobem s boilie montážemi. Nový model třídílného kaprového prutu, pro lov na klasickou položenou s…
Pokud objednáváme z e-shopu, obracejme se na osvědčeného prodejce a stejně hned po dodání prut zkontrolujme.